Bildex
Granaria: miejska zabudowa w cetrum Gdańska
Tendencja do zachowania starych obiektów architektonicznych, nadania im nowego życia, to nie tylko moda. Na całym świecie znajduje się wiele starożytnych budynków o wartości historycznej. Jednym z tych obiektów jest wyspa Granari, która znajduje się w centrum polskiego miasta Gdańska. Budynki do przechowywania zboża znajdowały się tam przez ponad 600 lat, ale z czasem straciły na znaczeniu i wyspa stała się miejscem opuszczonym. Decydując się na radykalną zmianę funkcjonalności tej przestrzeni, specjaliści pracowni architektonicznych Kwadrat, MąkaSojkaArchitekci i RKW z Dusseldorfu zaprojektowali unikalny kompleks, który łączy infrastrukturę współczesnego miasta z poszanowaniem bogatej historii kraju.

granaria_3.jpg granaria_2.jpg


Teraz ta zapomniana część miasta zyskała nie tylko imponującą nazwę Granaria, ale także kompleksową koncepcję obejmującą budynki mieszkalne, punkty usługowe i handlowe, podziemny parking oraz nowoczesny hotel z licznymi salami konferencyjnymi. Projekt zostanie zakończony przebudową placu miejskiego i nowym mostem dla pieszych, który połączy go z centrum miasta. Ekspresyjny wygląd zewnętrzny kompleksu podkreśla nowy standard życia.
Aby to osiągnąć, projektanci znaleźli spektakularne rozwiązanie i zaoferowali rosyjskie aluminiowe panele kompozytowe Bildex jako materiał wierzchni. Matowy metalik kładzie nacisk na wyraźne linie zespołu architektonicznego. Gdy jest słonecznie, fasady zaskakują delikatnym blaskiem podkreślającym szlachetność stylu. Wilgotny klimat nie wpłynie na wygląd paneli, ponieważ są one odporne na negatywny wpływ klimatu i służą jako doskonała ochrona ścian budynków. Ciągłość stylowego pokrycia elewacji pozwala zaprezentować kompleks w najbardziej korzystnej perspektywie i uzupełnia istniejący krajobraz miejski nowym brzmieniem starej wyspy. Dzięki talentowi architektów,Spichlerz odzyska dawny blask, znany od czasów hanzeatyckich i będzie wspaniałą wizytówką Gdańska.