Dla firm budowlano-montażowych

W Rosji zebrano wystarczające doświadczenie w użyciu podwieszonych wentylowanych elewacji. W dzisiejszych czasach budynki publiczne, administracyjne i przemysłowe są często projektowane z systemami SVF.
Sama koncepcja "wentylowanej elewacji" pojawiła się w Niemczech. Ledwie pojawiły się w Rosji, od razu stały się popularne wśród architektów i budowniczych.
Elewacja podwieszana to struktura składająca się z materiałów okładzinowych (paneli kompozytowych z aluminium) i oprawy okładzinowej, która z kolei jest przymocowana do ściany w taki sposób, że może istnieć szczelina powietrzna pomiędzy powłoką ochronną / dekoracyjną a ścianą. Dodatkową warstwę izolacyjną można zainstalować pomiędzy ścianą a okładziną, aby poprawić izolację konstrukcji zewnętrznych - w tym przypadku pozostawiono szczelinę wentylacyjną pomiędzy materiałem okładzinowym i termoizolacyjnym.

 

 

0151_0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Edit snippet "Блок"

Informacja ogólna

W elewacji wentylowanej składowe konstrukcje rozmieszczają się w ten sposób: ściana graniczna, izolacja cieplna, szczelina wentylacji, ekran ochronny. ­Taki schemat jest optymalny, ponieważ warstwy różnych materiałów rozmieszczają się w miarę zmniejszenia ich wskaźników wymiany ciepła, a opór przepuszczalności pary wodnej rośnie zewnątrz do wewnątrz.   ­­

Dodatkowe urządzenie izolujące ciepło, usytuowane na zewnątrz, lepiej chroni ścianę przed zamarzaniem i rozmrożeniem. Wahania temperatury tablicy ściennej stają się wyrównane. Zapobiega to odkształceniom, zwłaszcza niepożądanym w budownictwie wielkopowierzchniowym. ­ Punkt rosy porusza się do zewnętrznej warstwy izolacyjnej cieplnej, wewnętrzna część ściany nie wilgotnieje, i nie trzeba dodatkowej izolacji parowej. ­­

Inną zaletą zewnętrznej izolacji cieplnej jest zwiększenie pojemności cieplnej tablicy ściennej. Tak więc według Centralnego Naukowo-Badawczego i Projektowego Instytutu Mieszkalnych i Społecznych Budowli, jeśli źródło ciepła jest wyłączone przez izolację zewnętrzną, cegła będzie ochłodzona do 6 razy wolniej niż przez wewnętrzną warstwę izolacji cieplnej o tej samej grubości. Montaż izolacji cieplnej na zewnątrz również redukuje wydatki na naprawę uszkodzonych ścian.
Szczelina powietrzna w wentylowanej elewacji odróżnia ją od innych typów fasady zasadniczo, ponieważ z powodu różnicy ciśnień luka ta działa na zasadzie "komina". W rezultacie wilgoć atmosferyczna usuwa się ze struktury okładziny do środowiska. Odsłonięta szczelina powietrzna zmniejsza również straty ciepła, ponieważ jest to właściwie bufor temperatury. Powietrze jest tam o trzy stopnie wyższe niż na zewnątrz.
Dzięki specjalnie zaprojektowanemu wzorowi montażu elewacji wentylowanej na ścianie, konstrukcja jest zdolna do pochłaniania naprężeń cieplnych wynikających z codziennych i sezonowych zmian temperatury. W ten sposób można łatwo uniknąć naprężeń wewnętrznych w strukturze elementów konstrukcji i okładziny, co wyklucza pojawianie się pęknięć i zniszczenia okładziny.

 

Główne zalety elewacji wentylowanej:

  • możliwości korzystania z nowoczesnych materiałów elewacji wykończeniowej;
  • wysoka izolacja cieplna i akustyczna;
  • wentylacja warstw wewnętrznych - usuwanie wilgoci i wilgotności wytworzonej przez dyfuzję pary wodnej z wnętrza;
  • obrona ściany i izolacji cieplnej od działań atmosferycznych;
  • wyrównanie deformacji termicznej;
  • możliwość pracy z elewacją o każdej porze roku − "mokre" sezony są wykluczone;
  • brak specjalnych wymagań na powierzchnię ściany nosnej - jego wyrównywanie, a ponadto sam system pozwala na wyrównywanie wad i nierówności powierzchni, często trudnych i kosztownych do wykonania tynków; ­
  • termin bezremontowy (25-50 lat w zależności od użytego materiału).

 

Z powyższego wynika, że elewacja wentylowana jest nowoczesnym rozwiązaniem projektowym, które można zastosować zarówno do nowych, jak i zrekonstruowanych budynków.